Współpraca z organizacjami pozarządowymi i środowiskami akademickimi
Centralne Biuro Antykorupcyjne przeprowadziło konsultacje z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz środowisk akademickich w ramach prac nad projektem ustawy o oświadczeniach o stanie majątkowym.
W dniu 24 stycznia 2024 r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami Fundacji Instytutu Spraw Publicznych oraz Szkoły Głównej Handlowej. Szczegółowo omówiono problematykę dotychczasowego systemu składania oświadczeń o stanie majątkowym oraz podkreślono konieczność jego zmiany. Przedstawione zostały założenia projektu ustawy o oświadczeniach o stanie majątkowym, takie jak m.in.: wprowadzenie jednego ujednoliconego aktu prawnego, cyfryzacja oświadczeń, wprowadzenie nowego formularza oświadczenia majątkowego, czy też wprowadzenie realnych i adekwatnych sankcji karnych za podanie nieprawdy.
Przedstawiciele organizacji pozarządowych i środowisk akademickich przedstawili swoje propozycje usprawnienia systemu, takie jak m.in. zmiana sposobu zapisu progu wartości deklarowanych składników majątkowych w taki sposób, który umożliwiałby jej waloryzację, w miejsce dotychczasowego progu 10.000 zł.
W wyniku dyskusji sformułowano wniosek, iż wejście w życie ustawy o oświadczeniach o stanie majątkowym przyczyni się do zwiększenia transparentności życia publicznego w Polsce oraz znacząco usprawni proces składania oświadczeń o stanie majątkowym.
Przedstawiciele organizacji pozarządowych i środowisk akademickich bardzo pozytywnie ocenili zaprezentowane kierunki zmian i zapowiedzieli swoje wsparcie w procesie legislacyjnym.